Kodeks etyczny

Często nikt nie wie co informatyk robi "pod maską" strony i na jakiej podstawie wycenia swoją pracę. Prowadzi to czasami do naciągania i nadużyć, dlatego etyka w tej branży jest bardzo ważna. Etyka jest i dla mnie osobiście bardzo ważna, i ma to istotne konsekwencje dla mojej pracy.

Prawa autorskie

Mój stosunek do przekazywania autorskich praw majątkowych jest taki, żeby nie ograniczać nikomu możliwości korzystania z owoców mojej pracy. Dlatego:

  • Całym sercem wspieram wolne i bezpłatne oprogramowanie. I wszystko co stworzę w ramach realizacji projektów można za takie uznać.
  • Jeżeli zaś chodzi o grafiki, to przekazuję autorskie prawa majątkowe do elementów istotnych dla identyfikacji wizualnej, a dla reszty preferuję wolnościowe licencje, chyba że życzenie klienta będzie inne.

Wsparcie techniczne

Ci którzy mnie znają wiedzą, że zawsze można liczyć na moje wsparcie techniczne. Nawet po upływie formalnej gwarancji można zwrócić się do mnie o pomoc i jest duża szansa, że za darmo przynajmniej zdiagnozuję problem i doradzę. Jeżeli mam akurat trochę wolnego czasu to drobne prace czasami mogę nawet wykonać za darmo. Nawet jeżeli nie jesteś moim klientem, możesz poprosić mnie o darmową wstępną diagnozę jakiegoś problemu, na pewno odpiszę. Po zrobieniu strony zawsze wyślę instrukcję i odpowiem na wszelkie pytania dotyczące tego w jaki sposób się ją obsługuje.

Czego nie robię

Nie przyjmuję zleceń, które uczyniłyby mnie współuczestnikiem jakiejś niemoralnej albo nielegalnej działalności. Jeżeli chcesz zrobić coś co wiesz, że jest sprzeczne z chrześcijańską etyką (jak np. rozpowszechnianie pornografii, oczernianie ludzi, czy ogólniej - działanie na czyjąkolwiek szkodę), proszę, nie próbuj się ze mną kontaktować.

Mogę też odmówić implementacji specyficznych rozwiązań, które godzą w kulturę prezentacji treści i są wyjątkowo irytujące dla użytkownika internetu. Przykładami takich rozwiązań są np.: banner wydający głośne dźwięki, reklamy ktore znacznie utrudniają czytanie strony albo cokolwiek wprowadzającego widza w błąd. Róbmy internet lepszym miejscem a nie gorszym :) .